МедiаЛаб Донбас - медиапроект для молодёжи Донбасса. Наше мотто: «Пиши и измени свой город!». В наших Медиа Мастерских начинающие журналистки и журналисты работают над темами, важными для их города, формируя критический взгляд на свое окружение. Их статьи, фото- и видеоматериалы опубликованы на этом веб-сайте.

Публикации

Чи важливий паспорт для шкідливих звичок?

04.09.2017

Краматорск


Уляна Кащій

Зараз у Краматорську все більше розповсюджується явище вживання алкогольних та тютюнових виробів неповнолітніми. За даними ВОЗ України, 57% підлітків вже у 13 років вперше пробують алкоголь, а це на 40 % більше, ніж 10 років тому. З цигарками ситуація не краща. Звідси виникає питання, де діти, віком 13-17 років можуть придбати заборонені товари без того, щоби в них запитали документи?
Щоб отримати відповідь на це запитання, кореспондентка нашої газети провела опитування серед школярів та серед тих, кому зовсім нещодавно виповнилося 18, щоби вони розповіли про те, як їм без паспорта вдавалося придбати цигарки та алкоголь. Це опитування відбулося в Краматорську, у районі ЦУМу, де найчастіше можна зустріти молодь міста.

У ході опитування ми дізналися, що більшість молоді набуває шкідливі звички ще у школі, у 8-9 класі. Як виявилося, тут часто можна зустріти такий собі “бізнес”, коли старшокласники продають тютюнові та алкогольні вироби молодшим.

 

 

Фото: Шкідливі звички  ©CC0 Lizenz

Але це лише вершина айсбергу, бо неповнолітні є дуже винахідливими у тому, що стосується порушення закону. Практично всі опитувані на запитання “Де ви купуєте алкоголь та цигарки?” відповідали, що є універсальний спосіб: “Головне — це обрати правильний магазин. У супермаркети рідко хто ходить, бо там частіш за все питають паспорт. Тому потрібно звертатися до маленьких магазинів, які знаходяться трохи далі від головних доріг. Часто таких повно біля шкіл та зупинок. Там практично ніколи не вимагають документи”.

Тобто, у кожного неповнолітнього є “свій” магазин, де вони точно знають, що зможуть придбати потрібні товари.

Окрім цих способів, як сказали опитувані, важливо “професійно запитувати”. Тобто вони ніколи не прийдуть до магазину і не попросять дати “які-небудь цигарки”. Неповнолітні завжди звертаються до продавців упевненим голосом та тримаються так, ніби розбираються у тютюнових та алкогольних виробах. У дівчат є ще засіб, коли вони, щоби здаватися старшими, наносять велику кількість макіяжу.

Якщо дитина зовсім мала, біля 13 років, і хоче собі придбати, наприклад, пива, то їй достатньо в магазині сказати, ніби вона купує це для батьків.

Але найбільш вигадливим та незвичайним виявився спосіб, коли підлітки просто на кольоровому принтері роблять копію водійських прав, потім ламінують її, і якщо вже в магазині питають документи, надають цю саму “підробку”. Такий вихід з ситуації, кажуть вони, добре спрацьовує. Також важливо вміти “домовлятися з продавцями”. Вони можуть бачити, що їх клієнт неповнолітній, та дитина так добре “запудрює їм мізки”, що один раз можна й продати. А за ним буде ще один і ще один…. Та це ще не найгірший розклад, бо у більшості магазинів навіть не дивляться, хто купує цигарки чи алкоголь.

Тож, неповнолітні дуже винахідливі у тому, що стосується засобів придбання заборонених товарів. Але звідси випливає запитання - “Чому у магазинах так розповсюджене явище продажу неповнолітнім заборонених виробів?”

Відповідь ви узнаєте у наступній статті, присвяченій цій тематиці.

Теги:
Краматорск, сигареты, алкоголь, молодёжь

<- назад в: Публикации

Предыдущий материал:
Верёвочный парк

Следующий материал:
Да полетят птицы над землёй